Dörögdi barangolás
Taliándörögd község Veszprém-megyében a Déli Bakony lábánál, a Tik-hegy és a Baksa-hegy közötti völgyben terül el. A középkorban 4 település volt itt: Alsó-dörögd, Felső-dörögd, Imár és Ráskó. 1548-ban a török felégette ezeket a településeket, és az új Dörögd 1718 után épült újjá.
Túránk a Fő térről északi irányba a Mosókúttól indul, ami a település központjában található, egyszerű félköríves építmény. Az evangélikus templom előtt elhaladva a Petőfi utcán haladva , majd a kereszteződésben jobbra fordulva megyünk ki a faluból. Elhaladunk a Szent András templomrom közelében, majd nem messze innen elérjük a Farkas kutat.
Visszatérve a faluba a kereszteződésnél, észak felé a haladunk a Foxódi forrás felé. A Foxódi úton haladunk, ami a falu egyik vörösbort termő szőlőhegyére és a forráshoz visz. A Foxódi forrás környéke rendezett, könnyen megközelíthető.
A forrástól visszaindulunk a faluba, hogy a forrásvizet csorgató Palota kút érintésével a falu északi végén megtekintsük a Nyíres kutat. A Nyíres kút ma is működő itatóhely, gémes vízhúzó berendezéssel, állatok itatására szolgáló vályúkkal. Ezeknek az itatóhelyeknek nagy jelentőségük volt mindaddig, míg a mezőgazdaság adta a településen élők fő megélhetését.
A Nyíres kúttól ugyanazon az úton tudunk csak visszatérni a faluba, amelyiken jöttünk, a Palota kutat elhagyva a Fő téri mosónál fejeződik be az utunk.