Veszprémgalsa
VeszprĂ©mgalsa a Marcal-medencĂ©ben a MarcaltĂłl kb. 4 km-re, a Torna-patak közelĂ©ben fekszik. A falut átszelĹ‘ KĂgyĂłs-patak hajdan megyehatárt is jelölt. VeszprĂ©mgalsa Zalagalsa Ă©s VeszprĂ©mpinkĂłc egyesĂtĂ©sĂ©bĹ‘l keletkezett, 1969. január elejĂ©n. A Galsa helysĂ©gnĂ©v a Galsa szemĂ©lynĂ©vbĹ‘l származik, mely szláv eredetű. A Zala elĹ‘tag a megyei hovatartozással kapcsolatos. A falu nĂ©pessĂ©ge a XIX. század folyamán alig fejlĹ‘dött, 1890-ben ötszáz lakosa volt.
1949-ben lakosságának 74%-a Ă©lt mezĹ‘gazdaságbĂłl, az aktĂv keresĹ‘k közĂĽl 97 volt ingázĂł. A tsz-szervezĂ©s 1959-ben kezdĹ‘dött meg, lĂ©nyegĂ©ben ettĹ‘l az idĹ‘ponttĂłl kezdve kezdett megszűnni a helyhez kötött Ă©letforma. VeszprĂ©mgalsának 1970-ben 564 lakosa volt, nĂ©gy utcával Ă©s 150 lakĂłházzal. A lakosság többsĂ©ge az ajkai bányákban Ă©s ipari ĂĽzemekben, a helyi Ă©s környĂ©ki tsz-ekbe dolgozott. A fĹ‘ ĂĽzemág az állattenyĂ©sztĂ©s Ă©s a földművelĂ©s volt. A villany 1949-ben gyulladt ki a közsĂ©gben.
VeszprĂ©mgalsa 1970-ben nĂ©gy közsĂ©g közigazgatási központja volt. Hozzátartozott HosztĂłt, Szentimrefalva Ă©s Zalaszegvár. KĂ©sĹ‘bb VeszprĂ©mgalsa is a többivel egyĂĽtt a csabrendeki közsĂ©gi közös tanács közsĂ©ge lett. 1990 Ăłta önállĂł önkormányzattal rendelkezik, közigazgatásilag a csabrendeki KörjegyzĹ‘sĂ©ghez tartozik. A közsĂ©g vezetĂ©kes vĂzzel, gázzal, telefonhálĂłzattal ellátott, burkolt (portalanĂtott) utakkal rendelkezik. IntĂ©zmĂ©nyei: klubkönyvtár, orvosi rendelĹ‘, közsĂ©gháza.