Szőc
A Bakony Kisalföldre lehĂşzĂłdĂł nyĂşlványán helyezkedik el. ÉszakkeletrĹ‘l Halimba, nyugati iránybĂłl Nyirád, mĂg dĂ©lkeletrĹ‘l Taliándörögd határolja. Az Ajkát Nyiráddal összekötĹ‘ 7315-ös Ăşton közelĂthetĹ‘ meg; az Ăşt a kis közsĂ©g lakott terĂĽletĂ©nek Ă©szaki peremĂ©n halad vĂ©gig.
1272-ben emlĂtik elĹ‘ször Ărásban Zelch nĂ©ven, ami szláv eredetĂ©re utal Ă©s jelentĂ©se kis falu. TerĂĽletĂ©nek fele a veszprĂ©mi pĂĽspöksĂ©g uradalmához tartozott, másik fele a Dobosi család tulajdona volt. A Dobosi család tulajdonának egy rĂ©szĂ©t a Gyulaffy családnak adta el, másik rĂ©szĂ©t pedig a helyi nemessĂ©gre ruházta át. A pĂĽspöki uradalom terĂĽlete 1494-ben Tátika várához tartozott.
KĂ©sĹ‘bb a falu teljes terĂĽlete a GyulaffyakĂ© lett. 1669-tĹ‘l a birtok az Esterházy család tulajdonába kerĂĽlt. A török megszállás idejĂ©n a környĂ©k többi telepĂĽlĂ©sĂ©hez hasonlĂłan teljesen elnĂ©ptelenedett, majd 1741-ben a tulajdonos Esterházy család NĂ©metországbĂłl hozott telepesekkel nĂ©pesĂtette be.
A közsĂ©ggel határos Halimba bauxitbányászatának fejlesztĂ©se SzĹ‘cöt is jelentĹ‘sen Ă©rintette. A közsĂ©ghez tartozĂł Határvölgy Ă©s Szár-hegy terĂĽletĂ©n 1952-ben tervszerű kutatásokkal jĂł minĹ‘sĂ©gű bauxitlencsĂ©ket tártak fel. A rĂ©szben kisebb kĂĽlszĂni fejtĂ©sekben Ă©s többsĂ©gĂ©ben kedvezĹ‘ adottságĂş mĂ©lyművelĂ©ses bányákban a karsztvĂz szintje fölött termeltek bauxitot. A termelvĂ©ny elszállĂtása Ă©rdekĂ©ben jĂł minĹ‘sĂ©gű közutat Ă©pĂtettek, valamint Határvölgyben lakĂłtelepet is lĂ©tesĂtettek. Az Ă©rcvagyon kimerĂĽlĂ©se után a bányaĂĽzem felhagyott Ă©pĂĽleteiben szociális otthont alakĂtottak ki.
A falut erdĹ‘vel Ă©s szĹ‘lĹ‘sorokkal tarkĂtott hegyek fogják közre. A szĹ‘lĹ‘hegy tetejĂ©n a Szent György kápolna áll, ahová elzarándokolhatunk Ă©s imádkozhatunk. A telepĂĽlĂ©s lakosainak nagy rĂ©sze szĹ‘lĹ‘- Ă©s bortermelĂ©ssel foglalkozik.