A piros templom 1927-ben Ă©pĂĽlt neoromán stĂlusban. KĂ©t 35 mĂ©teres tornya a város egyik meghatározĂł jelkĂ©pe.
A plébániára vonatkozó első adat 1333-ból való, amikor pápai tizedszedők járták a veszprémi egyházmegye plébániáit, és számadásaik szerint a füredi plébániának János nevű papja 23 dénárt fizetett pápai tized gyanánt. A Szent Mihály templom romjait ma is láthatjuk a papsokai városrészben. Hasonlóképpen látható a Bajcsy Zsilinszky utcában a volt Szent Margit templom, amely később református templomként is működött, majd zsidó zsinagógaként illetve “Fekete Lovag” étteremként.
A füredi plébánia a török korban teljesen elpusztult. A katolikusok elmenekültek vagy meghaltak a végvári harcokban, a megmaradtakat pedig beolvasztotta a protestantizmus, olyannyira, hogy 1747-ben mindössze hét katolikus család élt Füreden.
A balatonfĂĽredi katolikusok sok-sok prĂłbálkozására, kĂ©rĂ©sĂ©re vĂ©gĂĽl Dr. Rott Nádor veszprĂ©mi megyĂ©spĂĽspök 1918-ban Dr. Luttor Ferenc fiatal teolĂłgiai tanárt kĂĽldte BalatonfĂĽredre, hogy a plĂ©bániát megszervezze. A tehetsĂ©ges fiatal pap a mai önkormányzat helyĂ©n lĂ©vĹ‘ szĂĽksĂ©gtemplomban Ă©s lakásában kezdte meg áldásos munkáját. A kezdetektĹ‘l láthatĂł volt, hogy a szĂĽksĂ©gtemplom kicsi a fĂĽrediek számához kĂ©pest, s szinte a kezdetektĹ‘l fogva Ă©rlelĹ‘dött egy Ăşj templom Ă©pĂtĂ©sĂ©nek a gondolata. Az Ă©pĂtendĹ‘ templom tervezĂ©sĂ©re a lelkĂ©sz felkĂ©rte Dr. Fábián Gáspár budapesti, országos hĂrű tervezĹ‘mĂ©rnököt, aki a tervezĂ©st dĂjtalanul elvállalta.
A jelenlegi “piros templom” helyĂ©n szállást is adĂł vendĂ©glĹ‘ volt. A templom alapkövĂ©t 1926. oktĂłberĂ©ben rakta le Dr. Rott Nándor pĂĽspök. A neoromán stĂlusĂş templom 40 mĂ©ter hosszĂş, 20 mĂ©ter szĂ©les Ă©s 10 mĂ©ter magas. A munkálatok olyan gyorsan haladtak, hogy 1927. márciusában már álltak a falak, ennek az Ă©vnek májusában pedig a kĂ©t 35 mĂ©teres toronyra feltettĂ©k a kereszteket. A templomajtĂłn belĂĽl, jobbra Dr. Rott Nándor kĂ©pĂ©t festettĂ©k meg, s a kĂ©p alá ezt a szentĂrási idĂ©zetet Ărták: “A ház, melyet Ă©pĂteni kĂvánok, nagy, mert nagy a mi IstenĂĽnk” (2 KrĂłn 2, 5). Az ajtĂłn belĂĽl, balra pedig megörökĂtettĂ©k Dr. Luttor Ferencet is. Az Ĺ‘ festmĂ©nye alá pedig ez a szentĂrási szöveg kerĂĽlt: “Én pedig házat Ă©pĂtettem nevednek, hogy ott lakjĂ©k mindörökké” (2 KrĂłn 6,2)
Krisztus Király liturgikus ĂĽnnepĂ©t XI. Pius pápa 1925. december 2-án rendelte el. ĂŤgy az Ăşj fĂĽredi templomot Krisztus Király tiszteletĂ©re szenteltĂ©k fel. Ezzel a cĂmĂ©vel országosan is, de világviszonylatban is az elsĹ‘k között van. A fĹ‘oltárt Kerger Ferenc Ă©s Krisztus Király kĹ‘bĹ‘l kĂ©szĂĽlt szobrát – Kerger Ferenc tervei alapján – Homoray BĂ©la kĂ©szĂtette. A mellĂ©koltárok szobrát: Szűzanya Ă©s Szent JĂłzsef Krausz (Krasznay) Lajos szobrászművĂ©sz alkotta.