Református Templom

Bárhonnan közeledünk hajóval Balatonfüred felé, már messziről világít felénk az óváros legmagasabb épülete, az egytornyú “fehér templom”, mert így hívják már több, mint egy évszázada a helyi reformátusok templomát.

A hivatalos műemléki jegyzék szerint klasszicista ízlésben épült 1828-ban. Évtizedekig meghatározó, uralkodó épülete volt az Öreg-hely alatt elterülő résznek. Ma is még igen szép dísze az itt térré kiszélesedő Kossuth Lajos utca végének. A téren, szemben a templommal helyezkedik el az ugyancsak klasszicista stílusban épült volt községháza, amely a múlt században épült. Ma lakóház.

A templomtól nyugatra a Siske és Óvoda utca sarkán ugyancsak egy klasszicista épület emelkedik, egykor takarékpénztár, ma lakóház. Szép tehát a templom környezete is.
Szerencséje volt a gyülekezetnek, hogy olyan lelkész költözött 1800-ban Füredre, aki 41 évig volt itt lelkipásztor és erős akaratával, hitével lehetővé tette, hogy minden erő összefogásával megépüljön az akkori időben az egész Balaton-felvidék legnagyobb református temploma. 1826. augusztus 14-én tették le az új templom alapkövét egy megszüntetett korábbi mészárszék és pálinkás kunyhó helyén. A harangokat a régi haranglábból az új toronyba még 1828- ban felerősítették. Az új templomot 1830. augusztus 1-jén Tóth Ferenc, a dunántúliak híres és tudós püspöke szentelte fel. Az új templom klasszicista stílusban épült, de copf elemeket is hordoz. A nagy felületű homlokzat bőséges teret adott a két stílus szerencsés keverésére és nemes vonalával megragadja még az építészeti stílusokhoz nem értők szemét is. Toronysisakját 1922-ben újították fel a mai formájára. Félköríves, faragott kőkeretes bejáratának copf ajtószárnyai is felkeltik a figyelmet.

A templom jelenlegi ablakai romantikus stílusban utóbb készültek az eredeti klasszicista ablakok helyett. Az épület művészi egységét megbontják. Belépve a templomba, azonnal megragadja a szemlélőt a hatalmas csarnok, amely a hófehérre meszelt falaival, egyszerűségében is áhítatra késztet. A boltozat nem egységes, ritmusát felbontják, de nem rontják a fapilléreken ülő, félköríves boltozathevederek. A déli és a nyugati oldalon egy-egy karzat látható, a belső teret északról nagy méretű karzat kialakítása igen hasonlít a tihanyi apátsági temploméhoz, dr. Uzsoki András feltételezi annak előképként való felhasználását. A templomnak még a nyugati oldalán is van egy kőkeretes oldalbejárata. Mögötte épült fel 1982-ben az új emeletes lelkészház, amelynek földszintjén gyülekezeti terem és iroda van, emeletén pedig a lelkész lakása.
Eseménynaptár
2024. April
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30