Az Imár-hegy más nĂ©ven a Csörgei-domb, a medence közepe. Sok törtĂ©nelmi esemĂ©ny Ă©s monda kötĹ‘dik ide. A Dörögdi-medence lakĂłi fakeresztet állĂtottak a hegy gerincĂ©re. A körĂĽlötte lebegĹ‘, mĂ©hzĂĽmmögĂ©ssel Ă©s virágillattal elegy szentsĂ©g jĂłl megfĂ©r a közeli tűzgyĂşjtĂł hellyel, ahol az itt Ă©lĹ‘k a nyári napfordulĂłt ĂĽnneplik.
A kereszt tövĂ©nĂ©l valĂłban a medence szĂvĂ©ben Ă©rezzĂĽk magunkat. Körös körĂĽl a hegyláncok vĂ©dĹ‘ karjai, körben a falvak. Itt találkoznak a rĂ©gi dűlĹ‘utak, itt van a falvak határának metszĂ©spontja. A hegyet mĂ©szkĹ‘ Ă©s dolomit alkotja. A hegy meszes talaján, amelynek gyepĂ©t már elkerĂĽlik a birkanyájak, változatos Ă©lĹ‘helytĂpusok, melegkedvelĹ‘ tölgyesek, mĂ©szkĹ‘ Ă©s dolomit lejtĹ‘sztyepp, pusztai cserjĂ©s Ă©s mezofil rĂ©t alakult ki, amelyek az elmĂşlt Ă©vekben felkeltettĂ©k a botzanikusok Ă©rdeklĹ‘dĂ©sĂ©t.
Ha tavasszal kaptatunk fel a hegyre, a tavaszi szélben számtalan virágzó növény gyönyörködhetünk. Leány és fekete kökörcsin, tarka nőszirom, tavaszi hérics, selymes boglárka, magyar székfű és mindenek előtt a citrom illatú, dús virágú nagy ezerjófű hatalmas állománya, valamint még sok más védett növény bontja itt szirmát az év megfelelő szakában.