Hegyestűi geotúra
Monoszló több mint 750 éves község, a Káli-medence keleti külön kis medencéjében fekszik, szelíd, erdővel borított domboktól ölelve.
A település határában emelkedik, mintegy őrtoronyként a Káli-medence keleti kapuját őrizve a 337 m magas Hegyestű bazalt kúpja. Korábbi írások Hegyestőként, Hegyestetőként említik. Az 1938. évben megkezdték az északi oldal bányászatát, és 1970-re, mikorra a kőfejtés feldolgozás befejeződött, a hegy felét elhordták. A visszamaradt bányafal betekintést enged egy vulkáni hegy belső szerkezetébe.
Az elhagyott bánya ma a Balaton-felvidéki Nemzeti Park kezelésében van, és geológiai bemutatóhelyként üzemel, népszerű kirándulóhely. Ha szívesen felkutatnánk a Balaton-felvidék egyik természeti csodáját, készítsük össze a túrazsákot és indulhatunk is a Hegyestű meghódítására. A Hegyestűt, Monoszlót elhagyva a tanösvény kezdeténél a fás legelőnél letérve közelítjük meg.
Itt kezdődik az igazi kaland!
A Hegyestű megmászását egy kevéssé ismert úton kezdjük meg. Nagy körben megyünk fel a hegyre, a Mókus-körútnak nevezett úton, ahonnan szép kilátás nyílik Zánkára és a Balatonra. Ajánlott a hegy tetején levő geológiai bemutatót is megnézni, a kilátás onnan is páratlan. Ez a kiállítóhely és környéke a Balaton-felvidéki Nemzeti Park és a Bakony-Balaton Geopark területén fekszik.
A Hegyestűről lassan leereszkedünk, majd egy kis kanyar után elkezdjük a Kő-hegy meghódítását. A következő állomás a Kiskút-forrás, ahol felfrissíthetjük magunkat. Ez után hamarosan a falu központjába érkezünk meg.